Wiercenie w stali nierdzewnej

Wybierając wiertła do stali nierdzewnej, która jest bardzo twardym materiałem, powinniśmy pamiętać o tym, że nie możemy do tego celu używać wierteł przeznaczonych do drewna czy metali miękkich, jak na przykład aluminium czy miedź. Wiertła do stali muszą być wykonane z twardych i odpornych materiałów.

Czym wiercić w stali nierdzewnej?

Wiercenie w blasze stalowej, czy też w stali nierdzewnej najlepiej wykonywać za pomocą wierteł ze stali chromowo-wanadowej, wierteł kobaltowych lub wierteł z węglików tytanu. Oznaczenia HSS wskazują na to, że wiertło takie wykonane zostało z twardszego metalu. Oznaczenia HSSCo stosuje się dla wierteł kobaltowych. Cechą charakterystyczną wierteł do metali twardych jest ich jednakowa średnica na całej długości wiertła. Rozmiary wierteł do stali, które oferowane są w sprzedaży to najczęściej średnice wynoszące od 1 do 13 mm. Wiertła do metali twardych cechują się także ostrą końcówką. Umożliwia ona łatwe skrawanie metalu. Najczęściej jest to ostrze wykonane pod kątem 118°.

Parametry wiercenia w stali nierdzewnej

Niezależnie od wiertła istotne są również parametry skrawania. Zależnie od tego, jakie elektronarzędzie wybierzmy: wiertarka stołowa, wiertarka ręczna, wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Będziemy mogli dostosować prędkość obrotową i posuw. Najlepsze parametry zapewniają nam wiertarki stołowe, ale nie wszędzie możemy je użyć. Zasadniczo możemy przyjąć zasadę, że niższe obroty i dużych nacisk zagwarantuje nam poprawne parametry skrawania.

Wiercenie w stali nierdzewnej obroty

Natomiast w przypadku stali nierdzewnej, która jest znacznie twardsza, właściwa prędkość wiercenia wynosi 800 obr./min. Najlepszą oznaką dobrania prawidłowej prędkości wiercenia są ładne i długie wióry.

Wiercenie w stali hartowanej

Jednym z często spotykanych problemów jest  wykonywanie otworów w materiałach hartowanych. Dzieje się tak, ponieważ materiał, w którym chcemy wykonać otwór jest zazwyczaj twardszy lub o tej samej twardości, co używane wiertło. Najczęściej do tego typu obróbki używa się wierteł wykonanych stali szybkotnącej HSS (High Speed Steel), które osiągają twardość 60÷62 HRC. Stal szybkotnąca umożliwia obróbkę materiałów, których twardość nie przekracza 35 HRC.

Jak wiercić w stali hartowanej?

W przypadku, gdy chcemy wykonać otwór w materiale takim jak stal, stal nierdzewna lub żeliwo o twardości  35÷38 HRC, powinniśmy użyć wierteł HSSE, czyli wykonanych ze stali szybkotnącej z dodatkiem 5% kobaltu. Użycie takiego materiału zapewnia narzędziom zwiększoną odporność na ścieranie oraz uszkodzenia, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. Zaletą wierteł z płytką wlutowaną jest również to, że nie wymagają one dużej sztywności maszyny. Dzięki temu można je stosować nie tylko w maszynach CNC, ale także w wiertakach ręcznych czy obrabiarkach konwencjonalnych.

Wiercenie długich otworów w stali

Naszym klientom oferujemy też usługi związane z technologią głębokiego wiercenia. To usługa, która dotyczy wiercenia otworów o głębokości powyżej 5, a nawet 10-krotnej średnicy otworu. Głębokie wiercenia mogą być realizowane za pomocą różnego rodzaju narzędzi. Pod pojęciem otworów głębokich rozumie się z kolei otwory o dużym stosunku głębokości i średnicy. Głębokie wiercenia są metodą zalecaną przy wykonywaniu otworów głębszych niż 5-10-krotność średnicy. Podczas tego procesu ważne jest właściwe łamanie wiórów i odprowadzanie ich z otworu tak, żeby nie doszło do zakleszczenia się wiertła czy uszkodzenia obrabianej powierzchni.