WATERJET – cięcie strumieniem wody

Nasz zakład produkcyjny wzbogacił się o nową maszynę do cięcia strumieniem wody marki Water Jet Sweden. Model NCH 30 jest wyposażony między innymi w wannę o obszarze roboczym 1,5m x 3m i dwie głowice tnące, co pozwala zaoszczędzić czas przy procesie powtarzalnego wycinania elementów. Strumień wody ze ścierniwem pod ciśnieniem 3800 bar umożliwia cięcie wielu rodzajów materiałów, takich jak metale, tworzywa sztuczne, szkło i innych nawet do grubości 250 mm. Dzięki zastosowaniu tej technologii zbędna jest dalsza obróbka elementów, ponieważ nie przegrzewa ona materiału i jego struktura nie ulega zmianie.

Waterjet

Cięcie wodą (inaczej: obróbka strumieniowo-ścierna, obróbka hydro-ścierna, obróbka wodno-ścierna, obróbka hydro-abrazyjna, abrasive waterjet) w dużym uproszczeniu jest to wykorzystanie strumienia wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu w celu przecięcia materiału o grubości nie przekraczającej 195 mm. Stół, służący do obróbki elementów, posiada wymiary 4x2m.

Water Jet nie ma sobie równych w porównaniu z innymi metodami cięcia. Przede wszystkim, strumień wody przecina materiały znacznie grubsze niż może to wykonać laser czy cięcie plazmą. Poza tym wykonana obróbka charakteryzuje się zdecydowaną precyzyjnością niż w przypadku  innych sposobów. Dodatkowo, materiał nie jest poddawany działaniu wysokiej temperatury, jak to bywa przy cięciu termicznym. Dzięki temu przycinany surowiec nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne w postaci rys czy mikropęknięć.

Cięcie stali nierdzewnej

Cięcie stali nierdzewnej – profesjonalny proces produkcji, wykorzystujący wiązkę lasera. Cięcie stali nierdzewnej innowacyjną techniką, wykorzystującą wiązkę lasera to proces, który odznacza się wydajnością oraz stosunkowo krótkim czasem produkcji.

Cięcie wodą płytek

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy, w szczególności w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach. Ich popularność podyktowana jest szeroką dostępnością na rynku budowlanym oraz różnorodnością w ich wyborze. Jakość płytek ceramicznych jest systematycznie podnoszona, dlatego też ich użycie nie kończy się jedynie na podłogach czy ścianach w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki swoim praktycznym właściwościom, płytki te doskonale sprawdzają się także na zewnątrz budynków, balkonach i tarasach.

Nasza firma proponuje cięcie płytek ceramicznych za pomocą Water Jet, niezwykłej metodzie cięcia strumieniem wody. W przypadku tego rodzaju płytek, cięcie wodą jest o wiele bezpieczniejsze niż przy użyciu specjalistycznych narzędzi, gdyż obróbka strumieniowo-ścierna gwarantuje precyzję cięcia, gładkie krawędzie, a także jednolitą powierzchnię bez uszkodzeń mechanicznych i mikropęknięć. 

Cięcie stali wodą

Dysponujemy wyjątkowo precyzyjną i nowoczesną technologią cięcia stali strumieniem wody, umożliwiającą wycinanie różnorodnych, nawet skomplikowanych kształtów, będących poza zakresem innych obrabiarek, takich jak plazma czy laser. W naszej ofercie znajduje się kompleksowa usługa cięcia do 190mm, przy ciśnieniu roboczym 6000 bar oraz obszarze pracy 3000×6000 mm.

Cięcie wodą aluminium

Maszyny do cięcia strumieniem wody są najbardziej wszechstronnym narzędziem do cięcia aluminium. Istnieje wiele metod cięcia aluminium, na przykład cięcie laserem, plazmą, piłami do metalu, a nawet nożycami – w przypadku arkuszy cienkiej blachy aluminiowej. Jednak najbardziej wszechstronną metodą obróbki stosowaną do cięcia aluminium jest technologia cięcia strumieniem wody. Za pomocą strumienia wody można przecinać aluminium o grubości sięgającej 40 cm, również korzystając z cięcia w pięciu osiach. Cienkie arkusze aluminium oraz stopu 6061 można układać jedne na drugich w celu cięcia pakietowego strumieniem wody.

Cięcie wodą cena

Przykładowy cennik (ceny netto): Cięcie liniowe  (np. cokoły) za 1 metr bieżący cięcia: kafle o długości do 60 cm – 26,00 zł kafle o długości powyżej 60 cm – 29,00 zł kafle i gresy od 15 mm grubości – 30,00 zł (do 60 cm długości kafla); 37,00 zł (powyżej 60 cm długości kafla) kafle o grubości powyżej 25 mm – cena obliczana indywidualnie do projektu. Cięcie krzywoliniowe (np. fale, łuki itp.) za 1 metr bieżący cięcia: kafle o długości do 60 cm – 30 zł kafle o długości pow. 60 cm – 37 zł kafle i gresy od grubości 15 mm – 45,00 zł. 

Cięcie stali

Poprawne cięcie stali to przede wszystkim nienaruszenie stanu fizycznego materiału. W tym celu należy zastosować odpowiednią ilość energii, szybkość, metodę. Jak się bowiem okazuje – ciąć stal można na naprawdę wiele sposobów. To od rodzaju materiału, jego grubości i wielu innych czynników zależy, którą z technik zastosujemy.

Dodatkowo, należy oczywiście zadbać o warunki BHP. Cięcie stali jest procesem rzemieślniczym, do którego zużywa się dużo energii. Energia ta bardzo często uwalnia się w postaci ciepła, które z kolei ma ogromny wpływ na działanie urządzeń w warsztacie oraz na oczywiście nasz stan zdrowia. W naszym miejscu pracy powinniśmy więc zadbać o odpowiednią regulację temperatury, jeśli nie chcemy doprowadzić do np. przegrzania maszyny. Ważne też jest by zadbać o odpowiednią ochronę naszego ciała. Pomogą nam w tym rękawice robocze oraz okulary BHP.

Maszyna do cięcia wodą

Systemy do cięcia strumieniem wody wraz ze ścierniwem STM przystosowane są do pracy z większością materiałów stosowanych w przemyśle. Dzięki współpracy i zastosowaniu jednego z najlepszych oprogramowań CAM do obróbki strumieniem wody ze ścierniwem, urządzenia bez jakiegokolwiek przezbrajania są dostosowane do automatycznej zmiany parametrów cięcia do ponad 20 typów materiałów o różnych grubościach. W łatwy sposób można edytować oraz dodawać nowe materiały.

 • miedzi
 • aluminium
 • tytan
 • mosiądzu
 • ołowiu
 • brązu
 • tworzyw sztucznych
 • płytek ściennych i podłogowych
 • plastiku
 • materiałów gumowych
 • płyt drewnianych
 • etc.

Cięcie przecinarką taśmową, nożycami gilotynowymi oraz przecinarka plazmową

W naszym parku maszynowym dysponujemy w pełni automatyczna przecinarką taśmową przeznaczoną do cięcia metalu. Umożliwia cięcie detali zarówno pojedynczo jak i w partiach, takich jak płaskowniki, pręty, kształtowniki, rury i profile zamknięte w zakresie do 400 mm, Dzięki systemowi wielokrotnego podawania materiału oraz prostej obsłudze maszyna znajduje zastosowanie zarówno w produkcji masowej, jak i przy cięciu jednostkowym.

Posiadamy także nożyce gilotynowe, które umożliwiają precyzyjne cięcia blach do grubości 5mm oraz szerokości 2500mm oraz wykonujemy usługi cięcia przecinarką plazmową.